Drabiny aluminiowe czy stalowe - jaką drabinę wybrać? – Mateo

Drabiny aluminiowe czy stalowe – jaką drabinę wybrać?

Drabiny aluminiowe - rusztowania-lipno

W dzisiejszych sklepach budowlanych dostępność produktów jest tak duża, że często mamy problem z wyborem produktów, z którymi normalnie nie powinniśmy mieć problemu. Producenci prześcigają w ofertach coraz to bardziej innowacyjnych i wysokiej jakości produktów. Robiąc remont domu, mieszkania, czy też do mycia okien na wysokości z pewnością przydatna będzie drabina. Jaka drabina będzie zatem najlepsza i najbardziej wytrzymała?

Którą drabinę do czego używać?

Drabiny aluminiowe są najbardziej popularnymi rodzajami drabin i są najchętniej wybierane przez konsumentów. Są bardzo lekkie, a jednocześnie przy tym bardzo wytrzymałe. Z łatwością się sprawdzą, gdy mamy do zrobienia remont w domu lub mieszkaniu. Nie ma problemu z ich przeniesieniem z miejsca na miejsce. Dzięki temu można ją używać zarówno w przestrzeniach prywatnych jak i również w przestrzeniach publicznych. Na rynku dostępne są drabiny aluminiowe wolnostojące, przystawne oraz przegubowe. Z kolei drabinę stalową użyjemy bardziej, gdy chcemy wnosić po niej ciężkie rzeczy, gdyż jest bardziej wytrzymała na obciążenie od drabiny aluminiowej. Sprawdzają się, gdy chcemy ich użyć do ewakuacji w budynku publicznym lub gdy mamy przyciąć w ogródku drzewka.

Zalety i wady drabiny aluminiowej i stalowej

Zaletą drabiny aluminiowej jest odporność na wilgoć. Jest ona odporna na korozję, przez co nie wpływa na warunki atmosferyczne. Wadą z kolei jest, że drabina ta nie nadaje się do pracy przy instalacjach elektrycznych z powodu materiału, który przewodzi prąd elektryczny. Stwarza to ryzyko niebezpieczeństwa. Drabiny stalowe nie są odporne na korozję dlatego należy je stale konserwować. Nie zalecane jest stosowanie ich przy pracach związanych z prądem, ponieważ stal doskonale przewodzi prąd. Jest ona bezpieczniejsza niż drabina aluminiowa, ale wiąże się to z wyższym kosztem drabiny stalowej, jakim przyjdzie nam za nią ponieść.

Podsumowując, wybór drabiny trzeba dopasować do sposobu jej użytkowania.

autor: MATEO
data: 14.06.2019