Rusztowanie - jezdne, czy elewacyjne? – Mateo

Rusztowanie – jezdne, czy elewacyjne?

Rusztowanie jest to konstrukcja wznoszona tymczasowo , która umożliwić ma pracę na wysokości. Wysokość robocza może się wahać pomiędzy trzema, a nawet kilkudziesięcioma metrami. Wykorzystywane jest w różnych branżach, oczywiście największe zastosowanie znajduje w sektorze budowlanym, nie tylko w pracach na zewnątrz, lecz także przy pracach wykończeniowych wewnątrz. Najpopularniejszy podział wskazuje na dwa rodzaje rusztowań: jezdne i elewacyjne. Które może sprawdzić się najlepiej?

Rusztowanie jezdne

Pierwszym wyróżnionym rodzajem rusztowań, jest rusztowanie jezdne. To rusztowanie typu wieżowego, z dodatkiem pomostu z poręczami i ramy z kółkami. Ich największą zaletą jest mobilność, dlatego stanowią nieocenione ułatwienie w pracach, które wymagają zmiany stanowiska. Ten rodzaj rusztowań oferuje również dużą różnorodność konstrukcji i bardzo szeroki zakres zastosowań — z tego względu też jest jednym z najpopularniejszych. Dodatkowe zalety to lekka konstrukcja, nieobciążająca użytkownika przy pracy. Także duża stabilność przy równoczesnym szybkim i łatwym montażu, który nie wymaga dodatkowych narzędzi, ponieważ opiera się na konstrukcji modułowej. Oferowany jest również szeroki wybór dodatkowych elementów zwiększających funkcjonalność — m.in. pomosty z klapą, regulowane stopy do podpór oraz różne rodzaje rolek jezdnych, dostosowanych do typu podłoża i schody aluminiowe. Warto jednak zaznaczyć, że rusztowania jezdne dają niedużą wysokość roboczą.

rusztowanie jezdne

Rusztowanie elewacyjne

Drugim rodzajem rusztowań jest rusztowanie elewacyjne. Jest to rusztowanie systemowe, które opiera się na pionowej konstrukcji nośnej zbudowanej z prefabrykowanych płaskich ram. Właśnie jego ramowa konstrukcja umożliwia szybki montaż i demontaż rusztowania. Ten typ rusztowania sprawdzi się idealnie przy konstrukcjach, które wymagają zmian szerokości pomostów, ponieważ można dokonywać w nich zmian szerokości poprzez zastępowanie ram szerszych węższymi, stosowanie konsol i zestawianiu ram obok siebie.

rusztowanie jezdne

Całość konstrukcji jest sztywna i statyczna, przez co zapewnia odporność na siłę działania wiatru i ciężar użytkowników rusztowania. Rusztowanie elewacyjne zapewnić może dużą wysokość roboczą, co może mieć duże znaczenie dla prac prowadzonych na zewnątrz budynków.

autor: MATEO
data: 03.07.2019