Wymagania BHP dotyczące podestów roboczych – Mateo

Wymagania BHP dotyczące podestów roboczych

Podesty robocze są to wielofunkcyjne konstrukcje robocze, oparte na dwóch ramach pionowych, które swym wyglądem przypominają zwykłe drabiny przystawne. Podesty robocze idealnie sprawdzają się przy pracach malarskich, remontowo-wykończeniowych, konserwacyjnych, elektrycznych. Jakie zatem są obowiązujące wymagania BHP dotyczące użytkowania podestów roboczych, których wysokość przekracza 1 metr?

Praca na wysokości

Zapisy rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy pracę na wysokości rozumieją jako pracę wykonywaną na wysokości wzniesionej powyżej 1 metra nad poziom podłogi lub ziemi. Pracą na wysokości natomiast nie jest praca na powierzchni, obojętnie na jakiej wysokości się znajdującej, osłoniętej ze wszystkich stron pełnymi ścianami lub ścianami oszklonymi. Nie jest nią również praca na powierzchni wzniesionej nad ziemię, która wyposażona jest w elementy chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

rusztowania

Co wynika z prawa

Przepisy nakazują, że powierzchnie położone powyżej 1 metra nad poziomem podłogi/ ziemi, na których pracownicy będą wykonywać swoją pracę, czy też które będą służyły za przejścia, muszą być wyposażone w balustrady chroniące od upadku z wysokości.

Konsekwencje prawne dla użytkowania podestów roboczych

Z wyżej przytoczonych zapisów wynika, że przebywanie i praca na podestach roboczych, które są odpowiednio zabezpieczone, nie zalicza się do pracy na wysokości. Natomiast podesty i przejścia znajdujące się na wysokości powyżej 1 metra, muszą mieć ochronę w postaci poręczy i balustrad.

rusztowaniaW sytuacji, gdy pracownik pracujący na podeście roboczym będzie zmuszona wychylać się poza jego obręb, co często zdarza się przy pracach konserwacyjnych, to przepisy BHP zobowiązują do używania odpowiednich środków chroniących przed upadkiem z wysokości (mowa tutaj na przykład o szelkach zabezpieczających) oraz hełmu ochronnego.

Niezbędnym elementem w tym przypadku jest przede wszystkim posiadanie przez pracownika ważnego badania lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do wykonywania przez niego tego rodzaju prac.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas vel posuere lacus, id molestie nisl. Nam faucibus, leo nec iaculis feugiat, elit magna consequat tellus, vulputate maximus risus ante sit amet nulla. Donec eu pellentesque diam, nec ultrices velit. Nullam a lorem non justo fermentum vehicula nec eget sem. Integer aliquam id odio at laoreet.

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
autor: MATEO
data: 01.08.2019